Strona: INŻYNIERIA MEDYCZNA NA WMIFS / Katedra Fizyki i Inżynierii Medycznej

INŻYNIERIA MEDYCZNA NA WMIFS

2014-10-16

Kierunek inżynieria medyczna stanowi  uzupełnienie kierunków lekarskich o dyscypliny naukowe związane z nowoczesną działalnością inżynierską w medycynie. Koncepcja pierwszego na Podkarpaciu kierunku studiów inżynieria medyczna tworzonego przez Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej (WMiFS) Politechniki Rzeszowskiej, powstała na spotkaniu Rady Gospodarczej przy WMiFS w grudniu 2012 roku w Politechnice Rzeszowskiej.

Podczas rozmowy z Dyrektorem jednego z najnowocześniejszych rzeszowskich szpitali specjalistycznych wyłonił się wątek deficytu inżynierów medycznych - specjalistów od obsługi i serwisowania nowoczesnej, wysoce zinformatyzowanej aparatury medycznej, posiadających wiedzę z zakresu technik stosowanych w warunkach kontaktu urządzeń mechanicznych z żywym organizmem. Deficyt ten dotyczy w szczególności rynku podkarpackiego, gdzie według danych GUS z dnia 31 grudnia 2010 roku, znajduje się 795 zakładów w szpitalach oraz 16 608 zakładów ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.  Po przeprowadzeniu szerokich konsultacji w kierunku  wzbogacenia oferty edukacyjnej wpisującej się w istniejące zapotrzebowanie na rynku pracy, został opracowany przez Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej, przy współpracy z Wydziałem Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, plan studiów i program kształcenia dla kierunku inżynieria medyczna. Idea uruchomienia kierunku studiów inżynieria medyczna wpisuje się dobrze w koncepcję rozwoju usług medycznych w województwie podkarpackim, zakładając kształcenie wykwalifikowanej kadry inżynierów stanowiących wsparcie dla lekarzy w zakresie techniki medycznej, posiadających kompetencje niezbędne w sprawnie działającym systemie ochrony zdrowia

Możliwości zatrudnienia absolwentów

Wobec stałego doposażenia placówek medycznych w specjalistyczny sprzęt, rozwój techniki medycznej oraz obowiązku informatyzacji służby zdrowia od sierpnia 2014 roku, co wiąże się z wprowadzeniem elektronicznego systemu dokumentacji, absolwenci kierunku inżynieria medyczna powinni cieszyć się popularnością na rynku pracy, szczególnie podkarpackim. Będą oni bowiem specjalistami nie tylko od sprawowania nadzoru nad działaniem aparatury medycznej, ale również od doboru odpowiednich technik stosowanych w procesie leczenia pacjenta. Absolwenci zatrudniani będą w przedsiębiorstwach produkcyjnych aparatury medycznej, firmach komputerowych zajmujących się realizacją systemów informatycznych wspomagających medycynę, medycznych instytucjach badawczo-rozwojowych, w placówkach służby zdrowia przy obsłudze i serwisowaniu aparatury medycznej, w tym w instytucjach umożliwiających funkcjonowanie i powrót do zdrowia osobom po ciężkich wypadkach.

Wybrane przedmioty kierunkowe

Biomateriały

Omówienie tradycyjnych i nowoczesnych materiałów stosowanych w medycynie oraz podstawowych problemów inżynierii biomateriałowej. Rozpatrzone zostaną takie aspekty jak  biofunkcjonalność, biozgodność, toksyczność, antybakteryjność i biodegradowalność biomateriałów oraz zastosowania biomateriałów w rekonstrukcji tkanek, do kontrolowanego uwalniania leków i przenoszenia leków, do wytwarzania sprzętu i elementów aparatury medycznej oraz protez, implantów, opatrunków, itp.

Podstawy akustyki i ochrona słuchu / Podstawy akustyki i protezowanie słuchu

Przedstawienie zagadnień związanych z powstawaniem, propagacją, oddziaływaniem fal mechanicznych, oraz wpływem tych fal na organizm ludzki. Zaprezentowany zostanie kompleksowy program profilaktyczny ochrony słuchu w miejscu pracy oraz informacje jak współczesna technika daje nam możliwość protezowania słuchu aparatem słuchowym.

Podstawy biomechaniki z elementami CAD/MES

Zapoznanie z elementami mechaniki ciała ludzkiego, w tym z zagadnieniami dotyczącymi normalnych i patologicznych zjawisk ruchu człowieka.

Metody numeryczne w biomechanice

Omówienie praktycznych zastosowań MES do analizy stanu odkształceń i naprężeń w elementach konstrukcyjnych (implantach) i elementach układu kostnego, w tym możliwości jakie dają one w procesie rekonstrukcji np. ubytków kostnych.

Komputerowe modelowanie struktur anatomicznych

Przedmiot swoim zakresem obejmuje zagadnienia związane z metodyką opracowania modeli anatomicznych przy użyciu systemów wspomaganych komputerowo. Podstawą do wykonania modelu 3D-CAD struktury anatomicznej jest obraz uzyskany z tomografii komputerowej. Obróbka danych numerycznych z tomografii komputerowej pozwala na ich import do programu 3D-CAD. Możliwe jest na tej podstawie opracowanie modelu numerycznego 3D struktury anatomicznej. Model może być stosowany do planowania operacji, edukacji medycznej czy wykonania modelu fizycznego.