Strona: Konferencja: The Eleventh International School on Theoretical Physics Symmetry and Structural Properties of Condensed Matter / Katedra Fizyki i Inżynierii Medycznej

2014-09-10

W dniach 1-6 września 2014 r. Katedra Fizyki Wydziału MiFS była gospodarzem międzynarodowej konferencji naukowej:

The Eleventh International School on Theoretical Physics Symmetry and Structural Properties of Condensed Matter (SSPCM).

Przewodniczącym  komitetu organizacyjnego konferencji SSPCM był prof. dr hab. Vitalij Dugaev.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej dr hab. Adam Marciniec prof. PRz prezentując nasze miasto, uczelnię, osiągnięcia i sukcesy studentów w kraju i poza granicami. Założycielami serii szkół naukowych SSPCM są byli pracownicy Katedry Fizyki Politechniki Rzeszowskiej dr hab. Barbara Lulek oraz  prof. dr hab. Tadeusz Lulek. Konferencja poświęcona była najnowszym zagadnieniom z teorii fizyki ciała stałego, młodzi naukowcy z Europy mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami w zakresie nowoczesnych technologii związanych z elektroniką, spintroniką, nanomateriałami, czy też kwantowym przetwarzaniem informacji. Realny postęp w tych dziedzinach nanotechnologii jest nierozerwalnie związany z pogłębionym teoretycznym zrozumieniem i zastosowaniem mechaniki i informatyki kwantowej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się znani naukowcy, którzy przez tydzień dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Wykłady na zaproszenie wygłosili:

Boris Altshuler (Columbia University, New York, USA),

Apolostolos Vourdas (University of Bradford, UK),

Arkadiusz Wójs (Wroclaw University of Technology, Poland),

Karol I. Wysokiński (Maria Curie - Sklodowska University, Lublin, Poland),

Włodzimierz Zawadzki (Institute of Physics PAS, Warsaw, Poland).

Nie była to pierwsza wizyta zaproszonych gości na Podkarpaciu; część z nich współpracuje z naukowcami naszego regionu. Tematyka konferencji związana z najnowszymi trendami współczesnej fizyki ciała stałego i elektroniki spinowej jest skorelowana z polityką innowacyjności, jaką przyjął Rzeszów. Akademicki charakter miasta Rzeszów obliguje do takich inicjatyw jak nasza konferencja, dająca możliwość wymiany doświadczeń i transferu wiedzy pomiędzy wiodącymi ośrodkami akademickimi Europy. W obrębie Rzeszowa powstało wiele firm działających w specjalnych strefach ekonomicznych. Część z nich to firmy związane z nowoczesnymi technologiami, dla których powiązanie z nauką i zaplecze badawcze są bardzo ważne. Tematy poruszone w trakcie naszej letniej szkoły miały ścisły związek z aplikacjami w dziedzinie HI-TECH. Wymiana doświadczeń pomiędzy zaproszonymi, doświadczonymi naukowcami a ich młodszymi kolegami, a następnie między środowiskiem przemysłowym, może zaowocować wspólnymi tematami i projektami badawczymi w takiej tematyce jak fotowoltaika, elektronika, czy też badania materiałowe.

Pomoc w zorganizowaniu międzynarodowej konferencji naukowej: The Eleventh International School on Theoretical Physics Symmetry and Structural Properties of Condensed Matter zaoferowali: Firma On Sp. z o.o., Uniwersytet Rzeszowski, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz Urząd Miasta w Rzeszowie.

Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy.