Strona: Wydział MiFS na Nocnych Spotkaniach z Nauką / Katedra Fizyki i Inżynierii Medycznej

Wydział MiFS na Nocnych Spotkaniach z Nauką

2023-10-18

W Politechnice Rzeszowskiej wieczorem 13.10.2023r odbyły się Nocne Spotkania z Nauką.  Akcja była adresowana do dzieci, młodzieży oraz rodziców. Osoby zainteresowane i pasjonujące się nowoczesną techniką i nauką miały okazję do zapoznania się z badaniami i infrastrukturą Politechniki Rzeszowskiej. Do tej akcji czynnie włączyli  się również pracownicy Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyły się pokazy z fizyki, które zorganizował dr hab. Tomasz Więcek, prof. PRz wraz z dr inż. Łukaszem Dubielem oraz studentami z Koła Naukowego Foton: Magdaleną Kiełb oraz Mateuszem Argasińskim.

Duże zainteresowanie wzbudziło również stoisko koła naukowego X-med, na którym studenci Inżynierii w medycynie Magdalena Dul, Abigail Machaj, Kacper Gołębiowski, Kamila Telega, Aleksandra Kiczuła pod opieką mgr inż. Michała Wanica oraz dr Sławomira Wolskiego prezentowali zarówno metody druku 3d dla struktura anatomicznych i implantów jak i mechatronicznie sterowane protezy. Noc nauki była również dobrą okazją do zaprezentowania nowego sprzętu w  Studenckim i naukowym laboratorium zastosowania informatyki w fizyce i medycynie. To unikatowe w skali kraju studio do fotogrametrii obiektów makroskopowych czyli uzyskiwania i analizowania modeli 3d w wykorzystaniem wykonywanych jednocześnie 64 ujęć fotograficznych. Całe zaawansowane studio jest niejako wrotami do wirtualnej rzeczywistości, Możliwości tego systemu prezentował mgr inż. Mateusz Drąg, pracownik Katedry Fizyki i Inżynierii medycznej.

Wielką uwagę wśród dzieci i ich rodziców przyciągnęły również obserwacje astronomiczne, które prowadził dr inż. Marcin Kowalik. Jako pasjonat astronomii pokazywał i wyjaśniał młodym słuchaczom działanie teleskopu i ruchy planet.  Zainteresowani mogli na żywo zobaczyć między innymi Saturna, a chętnych do obserwacji było tylu, że te pokazy zakończyły się jako ostatnia aktywność Nocnych Spotkań z Nauką.

Wszystkim, którzy włączyli się w promowanie Politechniki Rzeszowskiej podczas Nocnych Spotkań z Nauką składamy podziękowania.

Powrót do listy aktualności